Erdélyi kirándulásaimra készülve találtam rá olyan honlapokra / ajánlott oldalak között megtalálhatóak/, amikben rengeteg hasznos információra leltem. Ez bátorított arra, hogy erdélyi élményeimet ezen a módon én is megosszam az érdeklődőkkel.

A képek feltöltése folyamatosan történik, ezért érdemes később is visszalátogatni ide.

Amennyiben honlapom elnyerte tetszését, kérem, hogy küldje tovább ismerőseinek.

SZTARILL FERENC



Sztarill Ferenc /1859-1943/ a századfordulós Nagyvárad egyik legtermékenyebb építésze volt. 1906-ban szerzett építőmesteri oklevelet Budapesten. Több évig a Nagyváradi Építőiparosok Szövetségének elnöke volt. Főként kivitelezőként dolgozott, a legtöbb esetben ő kivitelezte Komor Marcell és Jakab Dezső terveit, azonban jó néhány historizáló és szecessziós épületet tervezett Nagyváradon. Saját tervezésű lakóháza ma is áll a Ritók Zsigmond (Enescu) utca végén, a vasúti töltés mellett, az 55 szám alatt.


Astoria Szálloda (Sztarill-palota) 
Teatrului utca 1.
A felépült Sztarill-palota emeletén bérlakások foglaltak helyet, a földszinten pedig a híressé vált, szecessziós berendezésű EMKE kávéház. 1904-ben a tulajdonos a bérház bővítése céljából ajánlatot tesz a városnak az épület szomszédságában levő színházi díszletraktár megvásárlására, melyet egy új helyen épített volna fel. A város elutasítja az ajánlatot, ezért a Szalárdi utca felé kezdett terjeszkedni, ahol négytengelynyivel bővítette az épületet. Az 1930-as években a Sztarill-palotát szállodává alakították, mely az Astoria nevet vette fel. A szálló azonban csak néhány évig működhetett, hiszen a második világháború után bezárták, az emeleti szállodaszobákat ismét lakásokká alakították, az EMKE kávéház helyén eleinte rövidáruüzlet, majd kiállítóterem lett. 1975 után az Astoria szállodát újra megnyitották, azonban a kávéház szecessziós dekorációját nem tartották meg. Közkedvelt találkozóhelye volt az íróknak, művészeknek, újságíróknak. A kávéház falán kőtábla hirdeti Ady Endre emlékét. A költő ebben a kávéházban találkozott először múzsájával, Lédával.



Poynár-ház
Nicolae Grigorescu utca 6.
A bérpalota Sztarill Ferenc nagyváradi építész tervezésében és kivitelezésével 1907 novemberére készült el. Az épület földszintjén több üzlethelyiség mellett a Koch testvérek férfiruha áruháza foglalt helyet, a félemeleten a helyi műbútorgyár áruháza és Kovács Gyula fogorvosi rendelője volt.



Darvas – La Roche ház 
Vulcan Iosif utca 11.
A Darvas-ház a Iosif Vulcan utca (egykori Rimanóczy) 11. szám alatt áll és méltán tekinthető a legeredetibb szecessziós stílusú váradi magánháznak, egy európai színvonalú századfordulós épületnek. Az 1911-ben átadott ház a Vágó-testvérpár (József és László) sajátos stílusában készült. A testvéreknek saját egységes filozófiájuk volt a műalkotásról, az építészeti alkotásról, nem vettek át vagy alkalmaztak már meglévő formanyelvet, rendszereket. Az épület egészében a bécsi szecesszió geometrikus vonulatának a világát idézi, de a dekoratív elemei a népművészetből és a természetből táplálkoznak. Egységes stílusa a századforduló művészeinek ideálját testesíti meg, a szecesszióra jellemző totális műalkotás egyik legszínvonalasabb példája. 



Fekete Sas palota 
Piaţa Unirii 2-4. şi str. Independenţei 1. şi str. V. Alecsandri 8.
A váradi szecesszió legreprezentatívabb és egyszersmind legismertebb épülete a belváros Körös-part melléki szakaszát is uraló, főtéri Fekete Sas palota 1907-1909 között épült Komor Marcell és Jakab Dezső tervei alapján, Sztarill Ferenc kivitelezésében. A szálloda 1908. november 1-jén nyílt meg. A palota helyén állott a Sas fogadó, melynek termében 1798. augusztus 26-án tartották az első magyar hivatásos színielőadást. E jeles eseményt egy, az egykori Sas fogadó faláról lekerült és a palota Kossuth utca felőli erkélyén elhelyezett márványtábla is megörökítette, amelyet az épület 1980-as években történt felújításakor eltüntettek és azóta sem került elő. Szövege: „E városban ez epületben a színpadról elhangzott első magyar szó emlékére, 1798. augusztus 26-1898. augusztus 26. Hálás kegyelettel az utókor iránt, a Szigligeti-Társaság kezdeményezésére Nagyvárad város közönsége.



Adorján-házak
A Színház utca (str. Patrioţilor) és a Szilágyi Dezső utca (str. Moscovei) kereszteződésénél található az 1903-ban épült első Adorján-ház, ami Adorján Emil lakóházaként és ügyvédi irodájaként működött. Rögtön mellette, tőle balra található az 1905-ben épült második Adorján-ház, ami bérházként szolgált. Komor Marcell és Jakab Dezső tervezte mindkét épületet. Az Adorján-házakat a homlokzatuk teszi különlegessé. Az első házat a különböző virágmotívumai, a stilizált tulipánjai és a cserépbe ültetett babérleveles fája emeli ki, a másodikat pedig az, hogy érzékelhető rajta a Lechner Ödön tervezte budapesti Postatakarékpénztár épületének hatása: a népművészet formakincséből táplálkozó motívumok között, barokk hatást tükröző elemek is megjelennek.
 

Olaszi Szentlélek kiáradása plébániatemplom 
Dunărea utca 1.
A váradolaszi plébániatemplom az egykori ferences barátok 1748-ban épített temploma helyén épült. Először a szentély mögötti tornyot bontották le, a homlokzat elé új barokk tornyot emelve, 1876-ban. Ezután a teljes templom külső és belső átépítésére került sor Knapp Ferenc váradi építőmester tervei alapján. A templomhajót a 20. század első éveiben elbontották, majd 1903-1905 között ifj. Rimanóczy Kálmán tervei nyomán Sztarill Ferenc építész felépítette a ma is látható eklektikus stílusú, neoreneszánsz épületet. A homlokzati tornyot átépítette és másik kettőt emelt mellé.

Deutsch ház 
Alecsandri utca 4. 
Sztarill Ferenc tervei alapján épült 1906 és 1910 között a Deutsch ház. A kétszintes épület teljes utcafronti részét népi virágmotívumok díszítik. Az emelet felső része félkörökben végződik, középen pedig van egy háromkaréjú oromrész, amelynek közepén egy lekerekített szív alakú kis ablak látható. A funkció kivételes, egyedi példája a kétszintes, díszes homlokzatú nagyváradi Deutsch-ház


Sáfrány Lajos ház, Kórház (L.Pasteur) utca 67. 1906
Arany János utca 3. 1907


Gerliczy (Pescarusului) utca 2. 1908


Gerliczy (Pescarusului) utca 1. 1910


Gerliczy (Pescarusului) utca 4. 1909


Gerliczy (Pescarusului) utca 3. 1909


Gerliczy paloták, Fő (Republici) utca 52. és 73. 1906 és 1908


Balássovits ház, Rimanóczy Kálmán (Iosif Vulcan) utca 9. 1910


Kolozsváry ház, Rimanóczy Kálmán (Iosif Vulcan) utca 2. 1910-1912


Oláry Gyula ház, Körös (T. Vladimirescu) utca 17. 1913


Okányi - Schwartz villa


Andrényi Gustáv ház, Deák Ferenc (E. Gojdu) utca 2. 1912-1913


Fő utca 35. szám alatti lakóház
Hármas (Sulyok István) utca 9. 1909

Sztarill Ferenc sírja
 

A fényképeket készítette: Székely Zsolt


Ezzel az oldallal Sztarill Ferenc, dédapám unokatestvére munkássága előtt szeretnék tisztelegni.